CONGRATULATIONS TO ALL THE JULY WINNERS!

 

Best Short Documentary

My theatre - (Directed by Kazuya Ashizawa, Japan)

Best Live Action Short Film

The Coat - (Directed by Igor Nevedrov, Russian Federation)

 

Best Director
Aniez Atlas - (For film : Des3ngaño , Spain)

Best Feature Documentary 

Built lands - (Directed by Arturo Dueñas Herrero, Spain)

Best Music Video

Konowoulen - (Directed by Geoffroy Virgery, France)

Best Experimental Film

Death Offers Life - last moments of Vincent Van Gogh - (Directed by Saheer Abbas, India)

Best Animation Film

The Boy and The Mountain - (Directed by Santiago Aguilera, Gabriel Monreal, Chile)

Best Drama

Cowgirls and Indians - (Directed by Kate Davis, United-States)

Best Comedy

Gentil.le - (Directed by Olivier Aufauvre, Lauréline Kuntz, France)

Best Actor

Simon Longmore - (For film : Not Your Average Bear - Directed by Cliff Skelton, Canada)

Best Action Film

Extractor - (Directed by Jiri Balcar, Czech Republic)

Best Fantasy Film

Violet's Prey - (Directed by Kelly Thompson, United-States)
 

Best Student Film

Soba-chan's morning - (Directed by Vlasov Sergey, Japan)
 

Best Original Screenplay

Truth - (Written by Marek Zalewski, Poland)
 

Best Original Story

Letters from the Trash - (Directed by Matthew Agustin, United-States)

Best Original Song

The Last Macbeth - (Terry Blade, United-States)

Best Cinematography

Tom Deliver - (Photographed and Directed by Rebecca Thomson, Australia)

Best Editing

Redline - (Directed by Kiliána Kilián, Hungary)

Honorable Mention

To Aldivan Teixeira Torres for directing series of animation films (The Essence of Gift , Daughter Of The Faith, Is Written, The First Armageddon, For All Life, I am Invisible, Holocaust Stories, Final Hecatomb, In the Valley of Darkness )

 

 

 

 

 

✴ We have not received enough submissions to announce winners of other categories.

( Best Horror, Best Thriller, Best Sci-Fi, Best LGBT Film, Best First Time Director, Best

Actress, Best Original Score, Best Sound Design, Best VFX)