CONGRATULATIONS TO ALL THE OCTOBER WINNERS!

Best Live Action Short Film

Bad Daughter (Directed by Svetlana Sigalaeva, Russian Federation)

Best Short Documentary

Polymers (Directed by Nikas Kotich, Russian Federation)

Best Feature Documentary

A Postcard from Pyongyang - Traveling through North Korea
(Directed by Gregor Moellers, Anne Lewald, Germany)

Best Feature Film (Live Action)

Wastelands -  (Directed by Kemal Yildirim, United-Kingdom)

Best Music Video

Trippin - Katerinha -  (Directed by Milena Viitman, Macedonia)
 

Best Experimental Film

Absence of Light -  (Directed by Beatrice Aliné, Germany)

Best Animation Film

Lion Dance -  (Directed by Yu Zhong, China)
 

Best Drama

I Married My Mother -  (Directed by Domenico Costanzo, Italy)

Best Comedy

Manasanamaha -  (Directed by Deepak Reddy, India)

Best Horror

Segregatio -  (Directed by Jowy Santiago, Puerto Rico)

Best Horror

Segregatio -  (Directed by Jowy Santiago, Puerto Rico)

Best Thriller
Bxautiful Nightmarx - ( Directed by Brittny Williams, Juanita Ingram , United States)

Best Action

Umoya -  (Directed by Jason Sterling, United States)

Best Sci-Fi

Sil and the Devil Seeds of Arodor -  (Directed by Keith Edward Barnfather , United Kingdom)

Best Fantasy

Blue Crystel -  (Directed by Giuseppe Rossi , Italy)

Best LGBTQ

In Your Hands -  (Directed by Lorenzo Maria Chierici , Italy)
 

Best First Time Director

"Trainee N13" -  (Directed by Sergey Donin , Russian Federation)

Best Student Film

Awakening -  (Directed by Nikolay Urumov , Bulgaria)

Best Actress

Sharon Ingrid Stark -  (In Film Five Seconds, Directed by Shahar Tenne, Israel )
 

Best Actor

Ciro Dapagio -  (In Film The Mobking 2.0, 
Directed by Jorge Jokes Yanes , Antoni Corone , United States)

Best Original Screenplay

Mathias - (Written by Ian Davies, United Kingdom)

Best Original Story

Tablxs - (Directed by Brittny Williams, Juanita Ingram, Esq., United States)

Best Original Score

Probashi - (Directed by Sayef Zaman , United States)

Best Original Song
Manasanamaha - (Directed by Deepak Reddy, India)
 

Best Cinematography
Wastelands - (Directed and Photographed by Kemal Yildirim, United-Kingdom)

Best Production Design
Bxautiful Nightmarx - ( Production Design by Brittny Williams, Juanita Ingram , United States)


Best Editing 
La amable euforia de la danza -
(Edited by Roberto Fonseca, Directed by Miguel Castanet , United States) 

 

Best Sound Design
Probashi - (Sound Design by Sayef Zaman, Subtropico Militia, Juan Torregoza, United States) 

Best VFX

Manasanamaha - ( VFX by Sri Hari, Rajesh, Vijay Das, Vishal Bardwaj (Early Den)  )